Tülin Karagüllü

Somatik Yoga

Bedenin Doğal Öğrenme Yöntemi

İnsan bedeni, insan ruhunun en iyi resmidir
Ludwig Wittgenstein

Bedenin Doğal Öğrenme Yöntemi

Matta sırt üstü uzanmışsın… Bir ses; kollarını yukarıya kaldırıp ellerini birleştirmeni ardından sol parmaklarını tavana doğru yükseltmeni, sonra da hareketin başlangıç noktasına dönerek bırakmanı söylüyor. Zihnin komutun ne kadar basit olduğunu düşünüyor. Ama yine de bunu dirseğini bükmeden yapamıyorsun, bıraktığını sandığında da omuzun yere tam olarak değmiyor... Boynun ve omuzun sanki görünmez bir el tarafından engelleniyor. Aklından “bırakmanın neden bu kadar zor olduğu” sorusu geçiyor.

Modern hayatta herkesin mutlaka hareket paternleri vardır. Her insan, masada duran bir bardağa farklı uzanır. Kolunu farklı kaldırır; yürürken toprağa farklı basar. Her insanın hareketleri kendine özgüdür ve postürünün duruşu onun el yazısıdır. Bu hareket kalıpları anne baba aktarımı, kültür, psikolojik ve fiziksel travmalarla vs. oluşur. Örneğin fiziksel veya psikolojik olarak ağır mesleklerde çalışanların göğüs kafesleri serttir ya da uzun süre bilgisayar başında çalışan insanların boyunları kafalarının önündedir. Ya da boyun bel ağrıları çekenlerin, bel ve boyun omurları dışındaki omurlar katıdır. Dolayısıyla Yoga pozlarına girerken, içindeyken, çıkarken de bu hareket kalıplarını farketmeden kullanırız.

Oysa bu hareket kalıpları değiştirilebilir, bedeniniz bırakmayı öğrenebilir ve sinir sisteminiz, bedeninize en fazla konfor sağlayacak şekilde kendini yeniden organize edebilir. Çünkü beden blokajları ortadan kaldıracak bir zekaya sahip.

Kelime anlamı olarak “bedenle ilgili” olan “Somatik” aslında bedenin doğal öğrenme yöntemi… Yavaşça ve hafifçe sinir sistemine gönderdiğin küçük hareketlerden oluşuyor. Yoga ile Feldenkrais ve Movement Intelligence Okulu bünyesindeki “Bones for Life metotlarının altyapısına dayanan “Somatik Yoga” ise basit hareketlerle sinir sistemine nasıl etki edilebileceğini, her insanın kendine özgü olan “hareket kalıplarını” iskeletine en fazla konfor sağlayacak şekilde yeniden nasıl organize edeceğini öğretmeyi hedefliyor.

Bunu da sinir sistemine yeni hareket modelleri sunarak yapar, beden de kendisine en iyi olanı alır. Dolayısıyla Somatik Yoga’nın amacı; pozları ya da hareketleri öğretmek değil, o pozun içindeki farklı yolları ve hareket imkanlarını açığa çıkarmaktır. Bu derinliği de omurganın içerden uzaması, iskeletin hizalanması ve kemiklerin fonksiyonlarının canlandırılmasıyla sağlar.

Aynı zamanda yavaş ve yumuşak hareketler yaparken beden zihin ile bağ kuruyor ve zihin meditatif bir hale geliyor dolayısıyla zihin, beden ile bilinçli bağ kurunca zihin hareketleri yavaşlıyor ve bırakmayı beden üzerinden öğreniyor. Nefes, hareketler yolu ile bedenin girmediği noktalara giriyor. Böylece beden-zihin-ruh dengesi bedenin öğrendikçe güçleniyor.

Özetle Somatik Yoga postürünüzde hizalanma sağlar, tuttuğunuz yerleri farketmeyi ve bu noktaları bırakmayı bedeninize öğretir, yoga ve pilates yapanlar ile dansçılar, müzisyenler gibi bedeniyle çalışanların bedenlerini en verimli şekilde kullanmalarını sağlar.

Kimler Katılabilir?

Bu çalışma, Yoga pratiğini derinleştirmek, omurga üzerine ile daha detaylı çalışmak ve beden farkındalığında derinleşmek isteyen kendi pratiğine sahip herkese yöneliktir.

  • Skolyoz, kifoz gibi sağlık sorunları ile diz ve kalça rahatsızlıkları yaşayanlar...
  • Fibromiyalji gibi rahatsızlıkları olanlar…
  • Dansçılar, yoga eğitmenleri, müzisyenler, oyuncular gibi bedeniyle çalışanlar...
  • Yaşlılar (çalışma efor gerektirmediği için rahatlıkla katılabilirler).
  • Beden farkındalığı ve postür üzerine çalışmak isteyenler.