Bones for Life Dik Durmak Serisi Başlıyor

Tarih: 11 Eylül, Cumartesi Başvuru Yap
Saat: 11:30 - 13:30 Özel Ders İstiyorum
Yer: Nefess Yoga Zoom Yayını

Bones for Life Dik Durmak Serisi Başlıyor

Omurgamız günümüz modern yaşam koşullarında ciddi problemler yaşıyor. Yoğun bilgisayar kullanımı nedeniyle boynumuz kafamızın ilerisinde durmaya başlıyor; omurgamızda da kifoz, skolyoz, lordoz gibi rahatsızlıklar oluşuyor. Bugün çeşitli araştırmalar gösteriyor ki omurga problemleri olanları yaşı 9’a düşmüş durumda. Artık ayakta dik durmakta zorlanıyoruz. Bedenimiz, her yere araçla le gitmekten dolayı yürümeyi, asansörden dolayı merdiven çıkmayı veya inmeyi, yokuş yukarı yürümeyi ‘en rahat nasıl yapardı’ unuttu.

Ama bedenimize unuttuğu rahatlığı tekrar hatırlatmak veya öğretmek mümkün. Movement Intellegence (Hareket Zekası Okulu) kurucusu Ruty Alon, Bones for Life’ı anlatırken “omurgayı iskeletin çatısı olarak tanımlar”. Ona göre omurga ne kadar sağlam, güçlü ve estetik olursa hareketlerimiz de gereksiz efor harcamadan daha rahat olur ve bedenimiz dik durabilir.

Bones for Life Dik Durma Atölyesi, bu nedenle omurga odaklı altı dersten oluşuyor. Her bir derste omurganın işlevini omurlara ve diğer bedenin parçalarına tek tek hatırlatacağız. Altı dersin sonunda bedeninize ciddi bir farkındalık oluşacak; omurga odağı ile tüm beden parçaları birlikte hareket etmeyi öğrenecek; omurganızı ve diğer eklemlerinizi eskisine göre çok daha rahat kullanacak ve çaba harcamadan dik durmayı deneyimleyeceksiniz.

            Bones for Life Dik Durma Atölyesi’nin altı dersinin programının detayları ise şöyle…

Dik Durmak I – Omurgada Dalga

11 Eylül Cumartesi / 11:30-13:30

Herkes dik bir duruş ister ancak çoğu kişi sadece postürü doğru tutabilmek için fiziksel çabaya ihtiyaç duyulduğuna inanır. Oysa dik bir duruş için omurgadaki her bir omur orantılı olarak hareket etmelidir. Dik Durmak Atölyesi’nin ilkinde omurgamıza her türlü hareketi yerçekimine karşı rahatlıkla, konforlu bir şekilde yapmayı hatırlatacağız.

 

Dik Durmak II - Boyun Hizalama

18 Eylül Cumartesi / 11:30-13:30

İkinci atölyede boynun yapısını yeniden organize etmeyi; vücudun geri kalan kısmını boyundaki değişikliğe göre ayarlamayı ve postürü iyileştirmeyi bedene organik bir yolla öğretmeyi deneyimleyeceksiniz.

 

Dik Durmak III - Postür Hizalama

02 Ekim Cumartesi / 11:30-13:30

Postürü hizalayacak, boyun ve bel bölgesinin hassas omurlarını dinamik hareket altında çökmemeleri için eğitip omurga boyunca iş dağılımının daha orantılı olmasını öğreneceğiz.

 

Dik Durmak IV -Sırtı Açmak

09 Ekim Cumartesi / 11:30-13:30

Bones For Life Atölyesi – Dik Durmak serisinin dördüncüsünde sırtımızdaki sıkışmaları açmayı bedeninize öğretecek ve sırtınızı güçlendireceksiniz. 

 

Dik Durmak V - Beli Hizalama

16 Ekim Cumartesi / 11:30-13:30

Atölyede bel omurlarımızı hizalayacak, katı olan bel omurlarını yumuşatacak, esnek olan omurları da gereksiz hareketinden vazgeçirmeyi bedenimize öğreteceğiz.

 

Dik Durmak VI - Omurganın Uyumu

23 Ekim Cumartesi / 11:30-13:30

Dik Durmak Serisi’nin son atölyesi kafa ve pelvise odaklanıyor. Atölyede eklemlerimize esneklik kazandırarak omurgamıza orantılı bir hareket özgürlüğü sağlamayı, omurganın en doğru hizalanmasını oluşturmayı, göğüs kafesimizin en sert bölgesini harekete geçirmeyi deneyimleyeceğiz.

 

///

Kimler Katılabilir?

* Osteoporoz, skolyoz, kifoz gibi sağlık sorunları ile diz ve kalça rahatsızlıkları yaşayanlar.

* Dansçılar, yoga eğitmenleri, müzisyenler, oyuncular gibi bedeniyle çalışanlar.

* Yaşlılar (çalışma efor gerektirmediği için rahatlıkla katılabilirler).

* Beden Farkındalığı ve postür üzerine çalışmak isteyenler.

 

Atölye Ücreti

Altı Ders Paketi: 650 lira.
Tek Ders Katılım: 120 lira.

Kimler Katılabilir?

Osteoporoz, skolyoz, kifoz gibi sağlık sorunları ile diz ve kalça rahatsızlıkları yaşayanlar.
Dansçılar, yoga eğitmenleri, müzisyenler, oyuncular gibi bedeniyle çalışanlar.
Yaşlılar (çalışma efor gerektirmediği için rahatlıkla katılabilirler).
Beden Farkındalığı ve postür üzerine çalışmak isteyenler.

Atölye Ücreti:

Altılı Ders: 400 TL
Tek Ders: 80 TL

Somatik Yoga

Başvuru Yap